27Nov

Pojav naglavnih uši

Spoštovani starši,

v šoli so se v teh dneh zopet pojavile uši. S hitrimi in pravimi ukrepi se jih lahko uniči. Naprošamo vas, da jemljete to obvestilo resno. Navajamo nekaj nasvetov Nacionalnega instituta za javno zdravje.

Navodila za razuševanje:

• Ko opazite uši, je pomembno, da natančno pregledate lasišče vsem družinskim članom, ne le otrokom.
  • Zdravila za zatiranje uši kupimo v lekarni, kjer nam bodo odgovorili na vsa vprašanja o uporabi teh sredstev, ki so trenutno naprodaj.
  • Najprej operemo lase z navadnim šamponom, ki ga običajno uporabljamo.
  • Nato na čisto lasišče nanesemo poseben šampon ali zdravilo proti ušivosti – po navodilih!
  • Po predpisanem času to sredstvo temeljito speremo, mokre lase prečešemo z gostim glavnikom – od začetka do konca lasu – da odstranimo ostanke gnid in uši.
  • Postopek je treba ponoviti čez 7 dni, ko se iz preostalih gnid izležejo nove uši.

Higienski ukrepi:

• Vse predmete za higieno las (krtače, glavnike, sponke, naglavne obroče …) in igrače je treba oprati v vroči vodi, najmanj 10 min pri vsaj 60°C. Ne pozabite kap, rutic, pokrival.
  • Obleko, posteljnino, osebno perilo, okrasne blazine …je potrebno oprati pri najvišji dovoljeni temperaturi – po možnosti 95°C. Prelikamo z likalnikom.
  • Obleke in predmete, ki se ne smejo prati, zavržemo ali jih vsaj 14 dni nepredušno zapremo v plastično vrečko – lahko tudi v zamrzovalnik.
  • Stole s tekstilno oblogo, kavče, prevleke, avtomobilske sedeže in drugo oblazinjeno pohištvo je treba temeljito sčistiti s sesalnikom.

Še več koristnih informacij dobite na spletni strani Nacionalni inštitut za javno zdravje.

Ravnateljica: Zlata Rejc