Pojav podančic na šoli

06. 10. 2020

Pojav podančic na šoli

Obveščamo Vas, da so se na šoli pojavile gliste podančice. Prosimo, bodite pozorni na morebitne spremembe pri vašem otroku in v primeru okužbe ukrepajte po navodilih Nacionalnega inštituta za javno zdravje.


Nekaj informacij

Podančice (Enterobius vermicularis) so majhne, približno centimeter velike gliste, belkaste barve, ki živijo v prebavilih človeka. Med glistami so najpogostejše povzročiteljice okužb, predvsem pri otrocih, ki obiskujejo šolo.

Najpogostejši znak okužbe je močan srbež okoli zadnjika, zlasti ponoči. Do srbeža pride, ker oplojena samica leže in odlaga jajčeca v kožne gube okrog zadnjika.

Človek se okuži, ko zaužije jajčeca podančice. Oseba s podančico si ob praskanju zadnjika jajčeca zanese pod nohte, na roke, v spodnje perilo, na posteljnino. Od tod jih prenaša v hrano, na druge predmete, pohištvo. Jajčeca so tudi v hišnem prahu, prenašajo jih hišni ljubljenčki na dlaki, vendar se ne okužijo. Izven gostitelja ostanejo jajčeca kužna do treh tednov. Zlasti jim ustreza vlažno okolje. Visoka temperatura (nad 55°C) jih uniči.

Ukrepi za preprečevanje okužbe:

  • Pogosto in temeljito umivanje rok,
  • čisti, kratko postriženi nohti,
  • vsakodnevno prhanje (priporoča se jutranje),
  • dnevna menjava spodnjega perila,
  • pogosta menjava posteljnega perila, brisač,
  • pranje perila na visokih temperaturah (nad 55 °C),
  • nadzor otroka, da ne grize nohtov ali sesa prstov in se ne praska v okolici zadnjika,
  • zdravljenje oseb, okuženih s podančico, in družinskih članov.

Kdaj se otrok lahko vrne šolo?

Priporočljivo je, da se otrok, ki ima podančice, v šolo vrne po končanem prvem krogu zdravljenja.


Več o podančicah si preberite na spletni strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).