Garje oz. srbečica (scabies)

22. 01. 2024

Garje oz. srbečica (scabies)

Spoštovani starši.

Dobili smo obvestilo, da so se na šoli pri dveh učenkah predmetne stopnje, ki se družita, pojavile garje. Garje ali srbečica so nalezljiva bolezen, ki jo povzroča pršica imenovana srbec. Odrasla samica vrta rovčke v povrhnji plasti kože in vanje leže jajčeca. Vrta zlasti ponoči, ko postane koža topla, zato takrat tudi najbolj srbi. Kožne spremembe najdemo predvsem tam, kjer je koža mehka in tanka (med prsti, notranja stran zapestja, komolec, kolena, okrog popka …). Spremembe na koži so v obliki rožnatih papul, velikosti prosa, s krastico na vrhu. Običajno sta po dve in dve skupaj, kar predstavlja začetek in konec rovčka. Okužimo se predvsem s tesnim telesnim stikom (koža-koža), kot je držanje za roke dalj časa, spanje v isti postelji z okuženo osebo. Priložnostni dotik kot je rokovanje ali objem običajno ne zadošča za okužbo. Srbečice ali garij ne dobimo zaradi slabe higiene. Pri tistih, ki se prvič okužijo, se spremembe na koži in srbenje pojavi šele 4-6 tednov po okužbi.

Prosim vas, da ste pozorni na spremembe na koži vaših otrok ali pojav srbenja. Če bi se znaki bolezni pojavili, obiščite zdravnika in sledite navodilom za zdravljenje.

Več o garjah si lahko preberete na spletni strani NIJZ.

Lep pozdrav, Boris Mohorič

Garje oz. srbečica (scabies) slika 1