Sodelovanje med OŠ A. T. Linharta Radovljica in dvema dvojezičnima šolama na avstrijskem Koroškem, Ljudsko šolo Brnca (Fürnitz) in Ljudsko šolo Bekštanj (Finkenstein)

V projektu »Dialog«, ki sva ga mentorici dokumentirali na spletni strani eTwinning – Twin Space, so v šolskem letu 2021/22 sodelovali učenci, ki so v 4. razredu na matični šoli obiskovali neobvezni izbirni predmet nemščina. Osnova za projekt je bilo dopisovanje med učenci v nemškem in slovenskem jeziku, učenci so si izmenjali nekaj pisem, ki so jih napisali pod vodstvom obeh mentoric.

8. 6. 2022 smo se odpravili na obisk k vrstnikom čez mejo, naprej v Bekštanj in nato še na Brnco. Z nami je na obisk odšel ravnatelj Boris Mohorič, v šoli na Brnci pa so se nam pridružili gostje z Inštituta za narodnostna vprašanja, Zavoda za šolstvo in Ministrstva za izobraževanje. Prisotna je bila tudi Sabine Sandrieser, vodja oddelka za manjšinsko šolstvo pri direkciji za izobraževanje dežele Koroške. Finančno nas je podprl Inštitut za narodnostna vprašanja.

V šolskem letu 2022/23 smo nadaljevali s projektom. V tem letu so sodelovali učenci matične šole iz 5. razreda, ki so obiskovali neobvezni izbirni predmet nemščina. Na avstrijskih šolah so sodelovali učenci 3. in 4. razreda.

Prvi obisk je bil v Radovljici. V torek, 25. 10. 2022, so se z avtobusom pripeljali učenci iz obeh šol, skupaj jih je bilo 25, z njimi pa so bili razrednik Niko Vavti, razredničarka Isabella Kollienz, učiteljica Mirjam Wrolich-Mosser in gospa Ingrid Strießnig z direkcije za izobraževanje dežele Koroške, odgovorna za manjšinsko šolstvo. Pripravili smo jim zanimiv program, v okviru katerega smo se družili, spoznavali šolo in se pogovarjali v tujem jeziku. Na odru šolske avle smo jim pripravili kratek kulturni program, kjer so sodelovali tudi avstrijski gostje. Nato so v učilnici učenci na papir naredili obrise svojih rok. Učenci so bili razdeljeni v slovensko-avstrijske pare. Pri urah pouka v naslednjih dneh so naši učenci to izrezali in na panoju na odru naredili inštalacijo v obliki metuljčkov. To smo poimenovali »Dve roki – eno prijateljstvo«. Na kosilu so se nam pridružili gostje z Zavoda za šolstvo in Ministrstva za izobraževanje, prav tako tudi gospa Sabine Sandrieser. Na dan obiska je učitelj športne vzgoje Frenk Lukan izvedel tudi aktivnost na prostem – orientacijski tek. V jedilnici so se učenci okrepčali še z malico in bili zelo zadovoljni z obiskom. Vsi smo polni pozitivnih vtisov načrtovali nadaljnje dejavnosti. O tem obisku smo članek objavili v decembrskih Deželnih novicah.

V zimskem času smo si pošiljali novoletna voščila in pisma, mi smo avstrijskim prijateljem pripravili tudi video sporočilo, za katerega je besedilo napisala Anna Staudacher. Kot darilo za načrtovan obisk smo za obe šoli izdelali igro spomin v slovenskem jeziku, da bodo lahko vadili nove besede.

Naš obisk na obeh avstrijskih šolah smo izvedli 13. 4. 2023. Prevoz nam je financiral Zavod za šolstvo in tako smo se skupaj s 24 učenci odpeljali čez mejo. Na obisku se nam je pridružila namestnica ravnatelja Anita Hrovat. Prisotni sta bili tudi Anna Staudacher in spremljevalka učenke z diabetesom Jana Krek. Na obeh šolah so nas toplo sprejeli. Pripravili so nam kulturni program in delavnice, kjer so se učenci učili nemško. Na koncu so nam pripravili še krasno koroško malico in odšli smo zelo zadovoljni.

Mentorici Ana Fon in Ana Brejc, s podporo asistentke za nemščino – Anne Staudacher