Kam po moč, kadar potrebuješ pomoč?
Spoštovana učenka, spoštovani učenec,
razglasitev epidemije Covida-19 in z njo povezanih ukrepov je še dodatno zaznamovala naše vsakodnevno življenje. Četudi se zdi, da smo se z letošnjim šolskim letom vrnili v ustaljene tirnice, številne karantene in izolacije, redno samotestiranje in nošenje mask, pričajo o tem, da neke stalnosti in rutine še vedno ne moremo v celoti vzpostaviti.
Obdobje odraščanja je že tako prežeto s številnimi spremembami, ki so najbolj intenzivne v najstništvu. Ta čas sproži naša notranja biološka ura z navalom hormonov, ki vplivajo na naše telo in na naše možgane. Telesni razvoj je vsem viden navzven, duševni, čustveni in miselni razvoj pa je ravno tako buren, a ne tako viden in prepoznan. Značilna so intenzivna čustvena nihanja, od zaljubljenosti do občutka, da mladostnika nihče ne mara in ne razume.
Vse to je v intenzivnem razvojnem obdobju – mladostništvu in puberteti – normalno. Je pa naporno; a sčasoma mine.
Morda si prav zdaj pod stresom zaradi ocenjevanj v prvi konferenci, imaš težave s koncentracijo in z osredotočanjem, opažaš pri sebi hitre spremembe v razpoloženju, si izgubil/a zanimanje za dejavnosti izven šole, grizeš nohte, se odmikaš od socialnih stikov in se težko motiviraš za redno obiskovanje pouka.
Če traja to že toliko časa, da moti tvoje dnevno delovanje, sva ti na šoli na razpolago svetovalni delavki, psihologinja Jelka Berce in socialna pedagoginja Anamarija Novak. Na voljo sva ti za pogovor – bodisi zaradi kakršnih koli težav na področju šolanja ali v splošnemu počutju ali zaradi te dolge korona situacije. Lahko naju poiščeš v pisarni ali nama pišeš na e-mail naslova: jelka.berce@guest.arnes.si, anamarija.novak1@guest.arnes.si.
Morda bi raje pristopil/a do svoje razredničarke ali učitelja/ice priljubljenega predmeta. V šolski avli je tudi Skrinjica zaupanja, kamor lahko anonimno oddaš vprašanje, na katerega želiš dobiti odgovor v obliki vrstniškega nasveta oz. pomoči.
Kadar je stiska zelo huda in potrebuješ zdravniško pomoč, se s starši obrnite na osebnega ali dežurnega zdravnika.
Anonimna pomoč in pogovor sta ti zagotovljena na številki TOM telefona – telefona za otroke in mladostnike – na številki 116 111.
Veliko spodbudnih nasvetov in samopomočnih predlogov najdeš na spletni strani tosemjaz.net, ki je namenjena odraščajočim otrokom in mladostnikom.
Šola je varovalni dejavnik – saj so tu vrstniki, učitelji in drugi strokovni delavci, ki se trudimo v teh zahtevnih razmerah dobrobit mladostnikov postaviti na prvo mesto. Ključno je ohraniti rutino – pri skrbi zase, napredovanju na področju pridobivanja izobrazbe in ohranjanju pristnih in toplih medsebojnih odnosih.